niedziela, 1 września 2013

Books for September


1."Przerwane marzenia" - Rosemarie TerenzioWyd:G+JZ Johnem łączyły mnie więzy prawie rodzinne i, jak to bywa w rodzinie, działaliśmy sobie na nerwy.

Wspomnienia RoseMarie Terenzino to historia niespodziewanej przyjaźni pomiędzy dziewczyną pochodzącą z robotniczej rodziny z Bronksu a Johnem F. Kennedym juniorem. To przejmująca, osobista relacja kobiety dążącej do spełnienia marzeń, ukazująca prawdziwe życie rodziny Kennedych. To historia mężczyzny żyjącego w atmosferze ciągłego zainteresowania, uwielbienia i pogoni za sensacją.

RoseMarie kreśli portret człowieka cierpliwego, opiekuńczego, niezwykle szczodrego i życzliwego, niekiedy też zaskakująco egocentrycznego i niezdarnego. Opowiada, jak radził sobie sobie z obecnością paparazich i polityką, wspomina życie w redakcji czasopisma "George" i ślub Johna z Carolyn Bessettte. Opowiada także o rozpaczy po ich śmierci 16 lipca 1999 roku, kiedy to cały jej świat legł w gruzach. To „godny osobisty hołd złożony niezwykłemu szefowi… niesłychanie wciągający i zabawny” („Kirkus Reviews”).
2." Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald" - Therese Fowler

 Wyd: Wydawnictwo Amber 


Kim była naprawdę Zelda Fitzgerald, która stała się legendą swoich czasów?
Muzą, która ostatecznie zniszczyła Francisa Scotta Fitzgeralda?
Czy ofiarą, której talent wykorzystał?

„Zelda wciąż fascynuje, bo fascynuje nas odwaga, fascynują nas ludzie, którzy nie mieszczą się w ramach, którzy przekraczają granice. Zelda Fitzgerald była niezwykłą kombinacją delikatności i siły, a jej historia jest zarówno tragiczna, jak i podnosząca na duchu.” 

Tak pisze o swojej bohaterce Therese Fowler. Z. Powieść o Zeldzie Fitzgerald

łączy fakty z fikcją literacką i przekształca je w fascynującą opowieść o buntowniczej, kontrowersyjnej i wrażliwej kobiecie, która była dla autora Wielkiego Gatsby’ego miłością i inspiracją.

To opowieść o Zeldzie, jaką mogłaby opowiedzieć ona sama.


W roku 1918 piękna i beztroska siedemnastoletnia Zelda Sayre spotyka porucznika Francisa Scotta Fitzgeralda. Lekkomyślny młodzieniec bez pieniędzy, za to z aspiracjami, by zostać słynnym pisarzem, nie jest odpowiednim kandydatem do ręki młodej damy z Południa. Lecz gdy w 1920 roku jego pierwsza powieść odnosi sukces – i wywołuje skandal – biorą ślub.

Zelda rozpoczyna życie jakże inne od tego, jakie znała – wśród literackich elit Nowego Jorku i Paryża epoki jazzu i „straconego pokolenia”. Lecz ich małżeństwo okazuje się niełatwym związkiem. Zelda pozostaje w cieniu swojego sławnego – a czasem niesławnego – męża i rozpaczliwie walczy, żeby zaznaczyć swoje miejsce w jego świecie. A jednak ich uczucie trwa – przez rozstania i powroty, okrutną chorobę psychiczną, aż po tragiczny koniec. I dowodzi, jak wielka jest siła miłości...

Therese Fowler uwierzyła w magię pięknej opowieści w chwili, gdy nauczyła się czytać w wieku lat czterech. W wieku lat trzydziestu jako samotna matka rozpoczęła studia socjologiczne i ukończyła je, zanim zdecydowała się zaspokoić dręczącą ją od zawsze potrzebę pisania. Poszła na studia podyplomowe i uzyskała tytuł MFA (Master of Fine Arts) pisarstwa kreatywnego.

Dziś jest autorką wydawanych w 28 krajach powieści z najwyższej półki – o ludzkiej naturze i o nas samych. Jedną z nich był bestsellerowy Souvenir, napisana z wrażliwością, empatią i przenikliwością psychologiczną „love story początku XXI wieku”.

Therese Fowler zawsze wiedziała, że Zelda Fitzgerald była kimś więcej niż tylko szaloną żoną Francisa Scotta Fitzgeralda, wprowadzającą w życie wielkiego pisarza zamęt i destrukcję. Kiedy odkryła, że odeszła o tej samej godzinie i tego samego dnia co jej matka - choć w innym roku - postanowiła poznać ją naprawdę. A kiedy przekonała się, jak bardzo się co do niej mylimy, postanowiła napisać jej historię – w nadziei, że jej powieść odda oczernianej, utalentowanej, targanej namiętnościami kobiecie sprawiedliwość, na jaką zasługuje.

W 2012 roku prawa do publikacji Z. Powieści o Zeldzie Fitzgerald brytyjski wydawca kupił w tym samym dniu, w którym w 1925 roku ukazał się Wielki Gatsby, najsłynniejsza powieść Fitzgeralda, zekranizowana po raz kolejny w 2013 roku – z Leonardo di Caprio w roli głównej.
3."Ingrid Bergman prywatnie"- Aleksandra Ziółkowska-Boehm

 Wyd : Prószyński Media

Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystapiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak „Casablanca”, „Anastazja”, „Dzwony Najświetszej Marii Panny”, „Urzeczona”, „Morderstwo w Orient Express”, „Stromboli”, „Jesienna sonata”.
Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm).
Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii.
Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce – i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.4."Diana. Moja historia" - Andrew Morton

Wyd: Dream Books

Publikacja, która zaszokowała świat, jest jedną z ważniejszych biograficznych książek XX w. Dopiero po śmierci Diany w 1997 roku, okazało się, że potajemnie współpracowała z autorem -  A. Mortonem, podczas prac nad książką.  Jest to pierwsze pełne polskie wydanie tej biografii.
5."Christian Dior" - Marie France Pochna

Wyd: Bukowy Las

Losy Christiana Diora to gotowy materiał na powieść. Długo żył ze świadomością, że ukochana matka łamie jego aspiracje artystyczne, i pozostawał w cieniu przyjaciół artystów – Cocteau, Poulenca, Maxa Jacoba. Potem walczył o skromną egzystencję, nie mając ani pieniędzy, ani zawodu. Ale kiedy wreszcie uśmiechnęło się do niego szczęście, ten nieśmiały samotnik okazał się genialnym budowniczym, prawdziwym szefem przedsiębiorstwa i prekursorem nowych idei. 
Styl w modzie, będący ucieleśnieniem kobiecości zmysłowym połączeniem szaleństwa i elegancji, w jednej chwili przyniósł Diorowi sławę, tchnął nowego ducha w epokę, która grzęzła w powojennym marazmie, a także wskrzesił sztukę życia, gdy wszyscy przestali już w nią wierzyć. 
Pierwsza i najpełniejsza dotąd biografia Christiana Diora ukazuje go jako człowieka niedocenianego, który stworzył najsłynniejsze logo na świecie. W licznych świadectwach i wspomnieniach przetrwał jako osoba szlachetna, obdarzona ogromnym poczuciem humoru, ale jednocześnie skryta, ukrywająca swoje homoseksualne skłonności. 
Dior najbardziej cenił sobie w życiu przyjaźń, muzykę i kwiaty. Kiedy zdobył rozgłos, do szczęścia brakowało mu tylko czasu na odpoczynek. Po dziesięciu latach, które rozsławiły jego nazwisko, Christian Dior zmarł u szczytu sławy w wieku 52 lat. Po jego śmierci dyrektorem artystycznym domu mody Dior został Yves Saint-Laurent.
6."Mata Hari" Zdradzona przez wszystkich - Sławomir Leśniewski

Wyd: Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Któż nie słyszał o najpiękniejszej kobiecie szpiegu, na widok której żołnierzom z plutonu egzekucyjnego drżały ręce? Jej postać budzi niegasnące zainteresowanie. Twierdzono, że bezwzględnie wykorzystywała mężczyzn. Prawda jest bardziej skomplikowana. To właśnie oni ją wielokrotnie ranili, zdradzali, w końcu zabili. I o tym opowiada ta książka.


7."Ava Gardner" - Lawrence Grobel

Wyd: Axis Mundi


Światowa premiera rozmów z Avą Gardner, legendą Złotej Ery Hollywood i filmów noir, ikoną piękna, femme fatale. „Nihilistka, hedonistka i buntowniczka. Tańczyła, piła i paliła w swoim życiu za kilka osób; inspirowała artystów; w życiu przeżyła więcej trudnych scen, niż na ekranie – stąd jej mądrość”. Nie znosiła wywiadów, zaufała jedynie Grobelowi.
8."Gianni Versace"- Tony di Corcia

Wyd: Rebis

Życie Gianniego Versace było jednocześnie baśniowe i tragiczne. Baśń jest opowieścią o młodym chłopaku z Południa Włoch, synu kalabryjskiej krawcowej, który w rodzinnym zakładzie łapie bakcyla mody i w krótkim czasie staje się jednym z najbardziej cenionych na świecie jej kreatorów. Uwielbiają go  największe gwiazdy i osobistości, jak Madonna i  księżna Diana,  a on projektuje nie tylko modę, ale i  kostiumy do spektakli baletowych z choreografią Maurice’a Béjarta. Tragedią jest śmierć  zadana niespodziewanie  15 lipca 1997 roku przez seryjnego mordercę.

Powściągliwy i pełen rezerwy, a przy tym twórca mody śmiałej i wyzywającej, Versace był człowiekiem pełnym kontrastów: bezkompromisowy nowator i prowokujący wizjoner, ale też biegły znawca wszystkich tajników krawieckiego fachu;  kosmopolityczny obywatel świata i  patriota silnie związany ze swoimi kalabryjskim korzeniami; prosperujący biznesmen i awangardowy artysta.

Biografia ta jest rekonstrukcją najważniejszych etapów  życia i artystycznej drogi Gianniego Versace. Relacje najbliższych przyjaciół i współpracowników pozwoliły stworzyć portret, który różni się od powierzchownego wizerunku lansowanego przez media.

Tony di Corcia ukończył studia prawnicze, ale pracuje jako dziennikarz, pisząc  o modzie dla „Corriere della Sera” i „ La Repubblica”.

 9."Nirvana bez tajemnic" - Gillian G. Gaar


Wyd :G+J Gruner&Jahr

Odszedł i dołączył do tego idiotycznego klubu. Prosiłam go, żeby do niego nie wstępował.
Wendy O’Connor, matka Kurta Cobaina

Książka, którą trzymacie w rękach, jest doskonałym podsumowaniem ponad dwudziestu lat historii Nirvany. Do lektury koniecznie włączcie ich muzykę!
JACK ENDINO

Odkryj magię i dramat ikony muzyki grunge – od koncertów w małych miasteczkach po ostatnie dni Kurta Cobaina. Poznaj prawdziwą historię i artystyczną spuściznę wyjątkowego zespołu, który istniał tylko kilka lat, a zdążył zapisać się trwale w historii muzyki rockowej. To pierwsza książka, w której znalazła się kompletna historia Nirvany oraz szczegółowy przegląd wszystkich albumów, singli, EP-ek i składanek, w tym białych kruków oraz projektów solowych. Znajdziesz tu również omówienie innych książek i filmów poświęconych Nirvanie. To najdokładniejszy i najobszerniejszy przewodnik po historii zespołu, od pierwszych kroków Nirvany na scenie w Seattle, przez narodziny grunge’u, globalny sukces Smells Like Teen Spirit i albumu Nevermind, po przedwczesną śmierć Kurta Cobaina.

Śmierć lidera Nirvany była dla branży muzycznej głębokim szokiem – po raz pierwszy artysta popełnił samobójstwo, będąc u szczytu kariery. Pozostała jednak muzyka, która wciąż fascynuje i zachwyca. Dowiedz się, co sprawia, że o Nirvanie nie można zapomnieć.


10."Jesteś moją muzyką. Moje życie z Frankiem Sinatrą" - Barbara Sinatra


Wyd: Wydawnictwo PascalŚpijcie dobrze. Żyjcie sto lat i oby ostatni głos, jaki usłyszycie, był moim głosem.

Frank Sinatra
Pierwszy raz usłyszała jego głos w przydrożnej restauracji. Miała 15 lat a on śpiewał nic nie szkodzi, że jestem samotny, gdy serce mówi mi, że samotna jesteś Ty. Trzydzieści lat później usłyszała od niego sakramentalne Tak.
Po 26 latach spędzonych u boku Franka, Barbara Sinatra Lady Blue Eyes, ukochana żona i partnerka zdecydowała się ujawnić jaki był Frank prywatnie. Jej książka jest listem miłosnym pisanym do ukochanego męża, wspaniałego piosenkarza, łamacza kobiecych serc, zaborczego towarzysza i wiernego przyjaciela.
Z wielką czułością i miłością, Barbara przedstawia nam nieznany dotąd obraz artysty. Zdradza pilnie strzeżone sekrety z jego życia prywatnego i odsłania kulisy brutalnego świata showbiznesu.

Frank Sinatra nie lubił, gdy mówiono o nim czy pisano. Strzegł pilnie swojej prywatności i nigdy nie napisał wspomnień. Nieustannie, przez całe życie kłócił się z wydawcami, protestując i domagając się sprostowań opublikowanych o nim tekstach. Przekłamania na jego temat żyją własnym życiem, ubarwiane obrosły w legendę.
Sinatrę oskarżano o kontakty z mafią, a FBI zebrało na jego temat ponad 2400 stron akt. Podobno postać Johnny’ego Fontane’a w Ojcu Chrzestnym była inspirowana Frankiem Sinatrą.
Romansował z Marilyn Monroe, Lauren Bacall, Kim Novak, Juliet Prowse i Judy Garland. Był mężem Avy Garnder i Mii Farrow.

Dużo Burbona upłynęło - jak mawiał Frank - zanim świat doczekał się tak niezwykłej książki!

Gdy tak siedziałam, zastanawiając się, czy rzeczywiście słyszę ostatni raz w życiu śpiewającego Franka Sinatrę, krąg światła skurczył się do maleńkiej kropki na jego twarzy; stał teraz samotny na pogrążonej w mroku scenie. Otaczał go kłąb błękitnego dymu z papierosa. Zaśpiewał ostatnie słowa piosenki: „Wybaczcie, wyjdę na chwilę” i w tym samym momencie światło zgasło, a on znikł za atłasową kurtyną. Pogrążona w ciemnościach, z trudem łapałam oddech, a w następnej chwili, jak kilka tysięcy ludzi na widowni zerwałam się, głośno wołając o bis, który nie nastąpił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz